מעיינות בדרום

קרוואנים יוקרתיים ומפוארים במגוון מסלולים! מגיע לכם נופש חלומי!

אזור הדרום הוא אזור צחיח לאורך מרבית ימות השנה, אך ברחבי אזור הנגב והערבה מפוזרים כמה וכמה מעיינות שבתקופת החורף והשיטפונות הופכים לפניני טבע מהנים ומרעננים למטיילים באזור. מעיינות בדרום מופיעים בדרך כלל בתצורת גבים בתוך שכבות סלע, גבים המתמלאים על ידי זרימת מי השיטפונות, אם כי באזורים מסוימים קיימים גם מעיינות המציעים נביעה דקה עד בינונית גם בעונת הקיץ החמה.

מרבית המעיינות באזור הדרום הם מעיינות פרא שאינם ממוקמים בתוך שמורות טבע ואינם נהנים מתחזוקה שוטפת של גוף רשמי. הגישה היא בדרך כלל רגלית, באמצעות אופניים או באמצעות רכבי שטח ולעיתים כרוכה במרחק הליכה רב מנקודת החניה. חלקם גם משמשים כמקור מים לבעלי החיים באזור ועל כן יש להימנע מלינת לילה בסמוך אליהם. במיוחד במקרה של מעיינות בדרום, לפני שיוצאים לדרך, מומלץ לבדוק את הנביעה במעיין וכן לקבל מידע לגבי איכות המים לצורך רחצה ושתייה.

עין ירקעם

מעיין קסום הנובע בתוך גבי מים פראיים, מלא ושופע לאורך כל השנה, ממוקם 20 ק"מ דרומית לדימונה בסמוך לפתח למכתש הגדול. נקודת עצירה מהנה ומיוחדת בכל טיול לאזור המכתשים. במקום חניון לרכבים, עם שמירה בחגים.

עין פשחה

בצפון מדבר יהודה בתוך שמורת עינות צוקים, נובע אחד המעיינות המפורסמים בארץ, עין פשחה. הכניסה לשמורה היא בתשלום, אבל בביקור בשמורה תוכלו ליהנות משלל שירותים, פינות פנאי ופיקניק, שבילים מסודרים, חניון, שירותים וכמובן המעיין השופע. לפני שיוצאים לדרך, שימו לב לשעות הפתיחה.

עין סהרונים

המעיין הטבעי בתוך מכתש רמון, שמימיו נובעים באופן טבעי מבטן האדמה. הביקור במעיין מומלץ בעיקר לאחר תקופות של גשמים חזקים, שכן הנביעה עצמה היא חלשה למדי ואינה יכולה לקיים מעיין שופע לאורך השנה כולה. המעיין מוקף שטח אדמה ומעט צמחיית מדבר. הכניסה ללא תשלום.

עין אום צלאח

אחד המעיינות המיוחדים באזור הדרום, ממוקם באזור מזרח רמון ומציע חוויית מים כמעט לאורך השנה כולה בזכות מי השיטפונות הזורמים במקום בעונת החורף וממלאים את הגב עד תום. בריכת המעיין גדולה ועמוקה והעומס במקום הוא נמוך בדרך כלל.

עין נטפים

מערבית לאילת בינות ההרים המדבריים המקיפים את העיר, שוכן המעיין היחיד בדרום הרי אילת שמשמש בעיקר את בעלי החיים באזור, אך מימיו אינם מתאימים לשתייה או לרחצה. במהלך עונת הקיץ, מומלץ להגיע למקום בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המוצלות.

עין עקב

דרומית מזרחית לשדה בוקר שוכן אחד המעיינות הגדולים והמהנים במצוק הצינים בנגב, אחרי עין עבדת הסמוך לו. המעיין שופע לאורך השנה כולה, הגישה נוחה אליו רגלית, ברכב או באופניים ואפשר בקלות להתייחס לביקור בו כאל קפיצה לבריכה, אך שימו לב שאין מציל במקום.

עין שרוחן

מעיין עין שרוחן נובע באפיק נחל הבשור ונהנה מנביעה שופעת הממלאת את המעיין לאורך השנה כולה. במקום אפשר ליהנות גם ממראות טבע מרהיבים של עופות מים, צבי ים ובעלי חיים נוספים המבקרים במעיין על בסיס קבוע.

מעיין האהבה

עין פלוטית הוא מעיין קטן באווירה אינטימית, שגם העניקה לו את הכינוי מעיין האהבה. המעיין ממוקם מטרים בודדים מכביש הגישה לנאות הכיכר ונובע לאורך כל השנה. מי המעיין הם מליחים ואינם ראויים לשתייה, אך ניתן לרחוץ במעיין באופן חופשי.

מעיין באביגיל

מעיין נסתר הנובע בתוך מערה קסומה, וממוקם בין הישוב סוסיא לישוב אביגיל. נביעת המעיין זורמת באמת מים אל תוך בריכת שכשוך. בסביבת המעיין לא קיימים תנאים מסודרים, אך עם פנס או נרות וערכת פיקניק, מובטחת הנאה רבה למבקרים.

גב רחף

לאורך השנה הוא יבש וצחיח, אך עם הגעת השיטפונות בסתיו ובחורף, מתמלא נחל רחף ולאורך גביו נוצרות בריכות שכשוך קטנות ועמוקות. המעיין ממוקם סמוך לכביש 90 דרומית למצדה והכניסה אליו היא חינמית. מומלץ להימנע מהגעה למקום בימי גשם ושיטפונות.

עין אשד

בתוך אפיק של נחל חימר באזור דרום מדבר יהודה, נובע עין אשד בתוך סביבה מדברית וסלעית ומציע נקודת עצירה מהנה ומרעננת לכל מי שעורך טיול באזור. הנביעה היא קטנה בדרך כלל ואינה סדירה לאורך השנה.

אגם נחושתן

אגם נחושתן, הלוא הוא האגם הנעלם הממוקם בפארק תמנע, כ-30 ק"מ צפונית לאילת. האגם נוצר לאחר חציבות שנערכו בעבר במכרות הנחושת של פארק תמנע וכיום מספק מקור להנאה רבה למטיילים באזור. מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב בירח מלא.

גב זרחן

גב נסתר בתוך שכבות הסלע שלאורך נחל זרחן, מציע חוויית שכשוך נעימה ואינטימית מתחת לשכבת סלע המספקת צל מהשמש הקופחת. הגב משמש כמקור שתייה לבעלי חיים המגיעים אליו בשעות הלילה ולכן יש להימנע משינה במקום.

עין עמיעז

עין עמיעז ממוקם באזור משפך מפל בנחל עמיעז ונהנה מנביעה עונתית בתקופת הסתיו והחורף עם הגעת השטפונות לאזור. המעיין מוקף בטבע פראי, מעט צמחייה והמון סלעים. במקום לא מוצעים תנאים מוסדרים, אך בתקופות השפע בהחלט ניתן ליהנות מאוד מנביעת המעיין.

עין עברונה

ממוקם בתוך שמורת הטבע עברונה כ-26 ק"מ צפונית לאילת, נובע בתוך באר מים עתיקה בנויה אבן ומציע חוויית שכשוך מהנה ומרעננת בתקופות הנביעה. הגישה למעיין היא נוחה מאוד לאורך שטח מישורי שעובד בעבר כחווה חקלאית.

גב חדב

גב יפהפה וגדול הממוקם מתחת למפל בגובה 4 מטר בנחל חדב ובסמוך להר חדב. הגב מתמלא בתקופת השיטפונות, בדרך כלל למשך 3 ימים לפני שהוא שוב מתייבש. הגישה למקום ושטחי הגב עצמם שוממים וריקים לחלוטין, ללא תנאים מסודרים והכניסה היא חופשית וחינמית.

עין אורחות

ממוקם בלב הנגב הצפון מזרחי בין שכבות סלע גדולות. המעיין נובע בזרזיף דק במהלך הקיץ ויוצר שלולית קטנה בה ניתן להשתכשך גם בימות הקיץ הלוהטים באזור. בתקופת החורף נהנה המעיין מנביעה חזקה הממלאת בריכה גדולה ועמוקה המתחברת לזרימת השיטפונות החזקה של נחל חגור הסמוך.

עין חווה

עין חווה ממוקם בלב הערוץ הצחיח של נחל חווה, לצד מצוק גדול ממנו זורם מפל בתקופת הזרימה. מי המעיין נובעים מתוך סלע המצוק ומטפטפים אל תוך בריכת המעיין הקטנה. המעיין מהווה תחנת התרעננות נהדרת למטיילים באזור, אך ההגעה אליו כרוכה בהליכה/ רכיבה ארוכה.

גב שרף

גב שרף ממוקם לאורך נחל שרף באזור המכתש הגדול, ממוקם בין שכבות סלע גדולות המקיפות אותו משני צדדיו. בתקופות הזרימה נהנה הגב מנביעה חזקה היוצרת בריכת שכשוך עמוקה ומהנה באזור הצחיח של מכתשי רמון.

עין צפית

מעיין עין צפית ממוקם בחלקו העליון של נחל צפית בין שכבות סלע גירי לבן. בתקופת הקיץ הופך המעיין לאוסף של שלוליות קטנות וירקרקות ואילו בעונת החורף ממלאים מי השיטפונות את בריכת המעיין והופכים אותו לאטרקציה מהנה ומרעננת.

גבי פרס

בסמוך לצומת הערבה, בתוך נקיק קצר מוקף שכבות סלע גירי לבן, ממוקמים גבי פרס המתמלאים מים בתקופת השיטפונות. גבי פרס הם חלק ממסלולי טיול רבים שעוברים במקום, ונחשבים לתחנת העצירה האהובה על המטיילים באזור, במיוחד כאמור בתקופת החורף לאחר שיטפונות גדולים.

אז מה היה לנו בכתבה:

החזון שלנו

המעיינות השכרת קרוואנים היא חברה ותיקה ומקצועית, המציעה מגוון רחב של סוגי קרוואנים להשכרה לכל פרק זמן ובכלל זה קרוואנים נגררים ל-4 עד 10 נפשות, קרוואנים מוטור הום, קרוואנים רישיון ג' – אתם רק צריכים לבחור והמעיינות השכרת קרוואנים יעמידו את הקרוואן המועדף עליכם לרשותכם. 

-המעיינות-

מאמרים נוספים בנושא:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!